«

»

Čvc 06 2019

O putovní pohár obce Rožnov

V pátek 5. července jsme uspořádali jubilejní 30. ročník soutěže v požárním sportu. Muži a ženy poměřili své umění v požárním útoku, pro dětská družstva byly připraveny celkem 3 disciplíny – štafeta CTIF (upravena pro 7 členná družstva), štafeta dvojic a požární útok. Zahájení bylo provedeno krátce po 10. hodině a v 10:20 byl k vidění první ze 39 útoků.

V mužské a ženské kategorii se zároveň bojovalo o to, kdo získá do trvalého vlastnictví putovní poháry za období let 2015-2019. Mezi muži byli adepti na zisk Třebihošť a Rožnov „mladší“, kteří měli před letošním ročníkem shodný součet umístění. U žen šlo prakticky o to, aby si Zvole nepromrhalo svůj výrazný náskok.

První se na start postavilo tradičně domácí družstvo s označením mladší. Nadějně rozběhnutý útok zabrzdilo vypadnutí koncovky hadice z ruky levého proudaře a následně i zavřený přívod benzínu na stroji. Útok se nicméně podařilo dokončit v čase 38,76, pravý proudař zapisoval 25,81. Následoval Dubenec, který měl rovněž problémy na levém proudu, a dokončil za 53,31. Z adeptů na vítězství se nejdříve předvedlo „áčko“ Třebihoště, které se s časem 23,23 dostalo do suvereního vedení (pravý proud 21,93). Jako šestí se na start postavili zástupci semilského okresu – SDH Škodějov. Jejich čas činil 24,23, ale jelikož se po ukončení pokusu nepodařilo vytáhnout sací koš našroubovaný na savici (únava materiálu), následovalo nepopulární NP. Na průběžné druhé místo se následně dostalo „béčko“ Třebihoště (28,26), které tam ovšem nevydrželo dlouho. O odsun se postaral obhájce loňského vítězství – Bílé Poličany (27,57). Mužskou kategorii, do které se celkem zapojilo 13 družstev, uzavřeli domácí „starší“ (41,75) a Hřibojedy – Rakváči (30,50). Konečné pořadí: 1. Třebihošť „A“, 2. Bílé Poličany, 3. Třebihošť „B“. V konečném pořadí putovního poháru se na prvním místě umístilo „áčko“ Třebihoště (součet umístění 21). Na druhém místě Rožnov „mladší“ (29) a třetí Zvole (30). V průběhu 5 let se do soutěže zapojilo celkem 31 týmů.

Po zkrácení dráhy na 2B se krátce po 12. hodině rozběhla soutěž v ženské kategorii. O její zahájení se postarala děvčata z Hřibojed, připravující se na Mistrovství republiky v požárním sportu. Výsledný čas činil 28,01 (na levém proudu 27,10). Druhé Žirči se útok nevyvedl (94,41), sousední Velichovky dokončily v čase 32,28. Třebihošť sice zaznamenala na levém terči hodnotu 28,81, ale jelikož se bere čas horšího terče, tak zapisovala čas 35,19. Na průběžné druhé místo se díky vyrovnaným nástřikům dostal Lanžov (31,95). Předposledním družstvem bylo Zvole, které uzavřelo za 33,59. Nesešroubované savice byly důvodem neplatného pokusu Bílých Poličan (77,19). Z vítězství se tak mohly radovat Hřibojedy, 2. Lanžov, 3. Velichovky. V putovním poháru obsadilo první místo „áčko“ Zvole (13), druhé Hřibojedy (17), třetí Velký Třebešov (27). Hodnoceno bylo celkem 16 družstev.

Po skončení ženské kategorie proběhly dvě ukázky historické techniky. Nejprve jsme předvedli požární útok za použití PS-8. Následně členové SDH Velký Vřešťov předvedli svoji motorovou stříkačku od výrobce Bohuslava Máry. Po těchto ukázkách se rozběhly požární útoky i v dětských kategoriích.

V přípravce se nejvíce dařilo Holohlavům (49,79), před Zvolí (55,15) a Dubencem (63,71). V kombinaci s výsledky štafet se vítězi staly Holohlavy (součet umístění 5) před Zvolí (6) a Dubencem (7).

V mladších dětech, kam bylo zaprezentováno 7 družstev, se nejlépe vedlo Třebihošti (3). Ta dokázala vyhrát všechny 3 disciplíny, v požárním útoku dosáhla času 30,87. Druhé místo obsadilo „áčko“ Velkého Vřešťova (8), když v obou štafetách skončilo druhé, v útoku pak s časem 32,32 čtvrté. Třetí místo bralo „béčko“ Velkého Vřešťova (11). Tomu se nejvíce zadařilo ve štafetě CTIF a požárním útoku (vždy 3. místo). Z domácích družstev se lépe umístilo „béčko“ (14 – 5.místo), které v obou štafetách bylo čtvrté, v útoku šesté s časem 51,45. „Áčko“ (18) obsadilo celkové šesté místo před Zvolí a jeho nejlepším umístěním bylo 5. místo v útokách (47,67).

Vítězem kategorie starších dětí se stalo Choustníkovo Hradiště „A“ (5). To dokázalo v konkurenci 9 týmů vyhrát disciplínu požární útok (30,40). V obou štafetách se umístilo na druhém místě. Štafetu dvojic ovládly Velichovky, které jako jediné stlačili čas pod jednu minutu (59,75). V kombinaci s třetím místem v CTIF a čtvrtým v útokách (36,40) z toho bylo konečné 2. místo (8). Na 3. místě se umístil zástupce jičínského okresu – Rohoznice (12), která zaznamenala nejlepší umístění v útoku (34,84), kde z toho bylo také 3. místo. Ani vítězství ve štafetě CTIF nepomohlo Holohlavům k lepšímu než 4. místu (14).

Celá soutěž byla ukončena kolem 16. hodiny. Všem zúčastněným děkujeme za účast a budeme se těšit na shledání opět příští rok, kdy soutěž proběhne v neděli 5. července 2020.

U příležitosti připomenutí 130 let od založení SDH Rožnov byla v průběhu dne vystavena historická technika okolních sborů. Tímto děkujeme SDH: Hustířany, Zvole, Smiřice a Velký Vřešťov za prezentaci.